THE GREATEST GUIDE TO BADANIE OCT

The Greatest Guide To Badanie oct

The Greatest Guide To Badanie oct

Blog Article

OCT oka jest nowoczesnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób narządu widzenia i przy kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku. Poddaje ono ocenie narząd wzroku Pacjenta.

To badanie jest łatwo dostępne i bez problemu można umówić się na wizytę w każdym mieście. Jeśli chcemy wykonać badanie OCT w Poznaniu, to zapraszamy do Kliniki Visus.

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak jakby oglądał je pod mikroskopem.

Umożliwia dokonanie analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, co pozwala na bardzo wczesne wykrycie zmian zarówno w przedniej, jak i tylnej części gałki ocznej.

Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów, a zaburzenia widzenia w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz naukę lub pracę zawodową. Szybka i pewna diagnostyka umożliwiająca wychwytywanie różnych dolegliwości w możliwie wczesnym stadium pozwala na zastosowanie właściwej terapii, ma więc bardzo duże znaczenie dla zachowania i odbudowania pełni zdrowia.

Badanie OCT opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, pochodzącej z diod LED. Specjalista jest w stanie ocenić obraz odbicia światła od warstw siatkówki, co umożliwia bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych w różnych strukturach oka.

Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

W celu rozpoczęcia badania pacjent sadzany jest naprzeciwko aparatu diagnostycznego i proszony o oparcie głowy na specjalnej podpórce oraz zaniechanie wykonywania jakichkolwiek ruchów. Następnie przeprowadzający diagnostykę lekarz okulista obserwuje na ekranie dno oka i rejestruje przekrój wybranych factorów. Badanie OCT trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu pacjent w niedługim czasie może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dzięki badaniu OCT można dokonać analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki.

Należy pamiętać, że jaskra może nie dawać żadnych objawów, dopóki nie doprowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w oku!

Wykonanie badania OCT pozwala na diagnozę stanu siatkówki i wykrywanie schorzeń dna oka. Jest wykorzystywane zwłaszcza w razie podejrzeń wystąpienia zmian w obszarze plamki żółtej. Badanie jest zalecane u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD – read more Age-similar Macular Degeneration), objawiającej się zaburzeniem ostrości widzenia w środkowej części jego pola, a także przy makulopatii cukrzycowej (DME – Diabetic Macular Edema), czyli tzw.

W przypadku uzyskania niejednoznacznego wyniku badania OCT tarczy nerwu wzrokowego, okulista najczęściej zaleci powtórzenie badania po kilku miesiącach. Biorąc pod uwagę, że jaskra to choroba publishępująca, brak istotnej progresji w badaniu OCT w ciągu kilku miesięcy lub lat pozwala najczęściej na wykluczenie rozpoznania jaskry. Należy pamiętać, że badanie kolejne badania OCT tarczy nerwu wzrokowego należy wykonywać na tym samym aparacie, na którym wykonano pierwsze badanie – dzięki temu lekarz będzie mógł porównać badania między sobą.

Na wydruku z badania widoczna jest przebiegająca przez wymienione obszary czarna linia. Wskazuje ona aktualny stan zdrowia narządu wzroku pacjenta. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie każdy wynik OCT poniżej normy stanowi powód do niepokoju. Pacjent powinien powstrzymać się od samodzielnej interpretacji odczytów i nie wyciągać pochopnych wniosków.

Report this page